Väga tähtis Volga

Väga tähtis Volga

Suvel uksed avava Eesti Mootorispordi Muuseumi kollektsioon täienes ülimalt olulise eksponaadiga – ralliautoks ümberehitatud Volgaga.

Konkreetse autoga võistlesid Erki Tuiken / Väino Liiva 1980. aastatel, kuid autol on muuseumis lisaks nende tegemiste tutvustamisele täita teinegi ülesanne. „Idee on näidata autospordi massilisust Nõukogude ajal,” selgitab muuseumi eestvedaja Arno Sillat. „Ei ole õige koostada kollektsioon vaid esinumbrite põhjal, sest ei olnud ju nii, et võidu sõitsid vaid Asmer ja Napa. Muuseumi vaatevinklist on see Volga nii-öelda auto rahva seast, aga sisult sama oluline kui Lada VFTS, mida kasutas Nõukogude Liidu rallikoondis.”

See artikkel keskendubki rohkem ajastule ja Volgade kasutamisele rallis laiemalt, mitte konkreetse auto ja sõitjate loole.

Volgaga sai Nõukogude ajal n-ö harilik inimene sõita siis, kui ta võttis takso. Üldiselt oli tegu autoga eliidile: parteijuhid, ettevõtete juhid jt kasutasid neid. „Kas keegi kujutaks tänapäeval ette, et ettevõtte direktori ametiautoga sõidetakse nädalavahetusel rallit?!” küsib Sillat retooriliselt. „Et paneme turvapuuri sisse, sõidame ralli ära, pärast puur välja ja jälle tööle. Aga tollal oli nii. Paljud ettevõtete juhid sõitsid ise rallit Volgade klassis.”

Loe lähemalt 15. märtsi Autolehest.

15. Märts 2017Auto

Lisa kommentaar