Tosin paremat dokumentaalfilmi võidusõidust

Hea võidusõit loob juba ise legende, mida räägitakse ühelt põlvkonnalt teisele. Toome välja tosin eriti hästi õnnestunud dokumentaalfilmi, mida soovitame vaadata igal auto-motohuvilisel.

Tosin paremat dokumentaalfilmi võidusõidust

Dokumentaalfilmide valikul aitasid meid autospordiajakirjanik Rein Luik ja Eesti Mootorispordi Muuseumi kuraator Arno Sillat. Dokfilmi õnnestumine sõltub mõistagi peategelastest ja materjalist, mida film pakub, kuid eriliseks teeb ühe linateose ka loo jutustamise viis. Kuigi esimese hooga võib tunduda, et võidusõidust üleliia palju filme vändatud polegi, siis mida kaugemale filmiajaloos tagasi minna, seda kirjumaks pilt muutub.

Dokumentaalideks võiks ju pidada ka võidusõitude kokkuvõtteid, mida tehti enne, kui hakati näitama teleülekandeid. „Esimene otseülekanne vormel 1 etapilt tehti küll juba 1953. aasta Briti Grand Prix’st, kui seda kanti üle BBC kanalilt, aga enne 1980ndate algust tehti otseülekandeid siiski üksikutest etappidest,” sõnab Rein Luik. „Tavaliselt tehtigi 20–30minutiline dokumentaali tüüpi kokkuvõte, mida siis hiljem näidati teles või ka kinodes n-ö ringvaatena enne põhiseanssi. Sama tehti ka näiteks kuulsamatest sõitudest, nagu Le Mans’i 24 tunni sõit ja Indianapolise 500 miili sõit.”

Võidusõitu võis kohata ka kunagistes Nõukogude Eesti ringvaadetes, mida näidati kinoseansside ees. Ühte eredat filmielamust meenutab Arno Sillat: „Mäletan, kui kinos näidati Tammsaare ainetel valminud filmi „Indrek” eel ringvaadet, mis rääkis vormel Estonia ehitusest, ja seda, kuidas me käisime emaga kinos just nimelt selle ringvaate pärast. Sellele järgnenud mängufilm oli ka hea, aga just võidusõidudokumentaal oli see, mis vähemalt meid tol korral kinno meelitas.”

Loe lähemalt 14. veebruari Autolehest.

14.02.2018 09:00
Auto

Kommentaarid


© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.