Autolugu kild killu haaval

Ilmus Autolehe Autoentsüklopeedia neljas osa - 1979ndate aastate autod.

Autolugu kild killu haaval

Millise perioodi autod sulle kõige rohkem meeldivad? Selle sajandi alguse super­autod? 1950ndate tiivulised „ameeriklased”? 1930ndate klassikalised kaunitarid? Eri eas inimestel on ilmselt erinevad lemmikud, kuid kardetavasti väga vähesed nimetaks oma lemmikperioodina 1970ndaid.

Aga just 1970ndad on autoloos mõneski mõttes unikaalsed, suunates autonduse arengu uutele rööbastele. Loodetavasti leiab see kauge kümnend nende kaante vahel piisavalt mitmekülgse kajastuse – seda nii markide-­mudelite ülevaates kui ka tehniliste-visuaalsete teemade selgitamisel. Tegu on Autolehe Autoentsüklopeedia neljanda osaga, entsüklopeedia osad ilmuvad kord kvartalis kokku umbes kolme aasta vältel.

Sedasi kild killu haaval kümnendi kaupa tahame anda tervikülevaate kogu autoloost 1886–2020. Ilmunud on 1980ndatele, 1950ndatele ning perioodile 1886–1914 pühendatud väljaanne. Käesolev, neljas osa tõmbab joone alla 1970ndatele ja järgmine, viies osa liigub klassikaliste autode kuldajastusse 1930ndatesse (ilmub sügisel). Sealt edasi, detsembris 2017, toome lugejateni sarja esimese erinumbri, mille pühendame nõukogude autodele.

Nagu näha, ei liigu me ühtlaselt ajatelge mööda, vaid hüppame minevikus lähemale ja kaugemale. Sedasi soovime ärgitada kaasa lugema igas eas ja erinevate huvidega lugejaid, sest arusaadavalt ei ole kõik kümnendid kõigile lugejatele võrdselt huvipakkuvad.

Võin väljaande koostajana öelda, et 1970ndatesse kui ühte murrangulisse perioodi hakkasin töö käigus suhtuma palju suurema austusega kui seni: eelkõige lähtudes kõigist normidest ja piirangutest, mida moodne aeg insenerimõttele kehtestas. Väikse liialdusega võiks sestap isegi väita, et moodne seadusekuulekas ja poliitkorrektne auto sündiski 1970ndatel.

Tõnu Korrol, koostaja

12.07.2017 00:00
Raamat

Kommentaarid


© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.