BMW X3: ainult suurus

BMW X3 on keskklassi linnadžiibiks juba natuke liigagi suur ja kohmakas, aga tolle ainsa puuduse siluvad kuhjaga kuuesilindrilised mootorid ning hea vedrustus ja minek.

BMW X3: ainult suurus

Kas tõesti on koduõu külmaga katastroofiliselt kokku tõmbunud? Üritan uut BMW X3 sokutada sama koha peale, kus tavaliselt mahub laiutama minu 130i, aga ... Ei, parem ei pressi end teiste autode vahele.

Nojah, uusim X3 ületab peaaegu kõigilt mõõtmeilt isegi näiteks esimese põlvkonna X5: pikkust on viis, laiust kaks ja telgede vahet üle nelja sentimeetri, pakiruumi mahtu aga koguni 8,5 ämbrit enam. Huvitav, mina küll pole viimase paarikümne aastaga nii palju kasvanud, et vajaksin aina suuremat autot.

Õnneks on X3 selle võrdlusega jätkates kaalus ja kõrguses hoopis natuke kaotanud. See arengusuund on meele järele paljudele, nagu ka see, et suurusele vaatamata on X3 endiselt reibas, elav ja lustakas sõiduriist, mille välimus nüüd lõpuks ka vist parem kui kunagi varem.

Maastikuvõimetele viitavad küll 204 mm kliirens ning sõiduauto omast kõrgem isteasend, kuid muu tehnika poolest on tegu pigem ka kehva teed mitte kartva sõiduautoga, mis tänu nelikveole saab hakkama igasugustes oludes. Nelikveolised on X3 kõik versioonid. 2-liitrised otto- ja diiselmootorid annavad 184–249, 3-liitrine diisel 265 hobujõudu, kuid seekord ei sõitnud me ühegagi neist. Letti aeti hoopis tipmine X3 M40i, mille turbotatud R-6 rõõmustab 360 hobujõu ning vahemikus 1520–4800 p/min arendatava 500 Nm pöördemomendiga.

Ah, milline mootor see on! Ühtlase käiguga, sügava mahlaka häälega, lõputu tõmbega juba 1000 p/min juures (Juba siis 320 Nm!), tänu sportrežiimi lülitamisel avanevale summutiklapile raevukaks valjeneva lauluhääle ja paukumisega ...

Ligi kaks tonni kaaluv džiip tuiskab 0–100 km/h 4,8 sekundiga, sest kaheksakäiguline automaatkast (See on määratud ainsaks variandiks ka kõigi teiste mootoritega.) aimab juhi soove ja mootori võimeid praktiliselt lennult. Proovisõidul pidi olema üsna leidlik, et provotseerida automaat korrakski koperdama. Kuid jah, „lamava politseiniku” ees hetkeks aeglustades ja seejärel kohe uuesti kiirendades vahetusid käigud tõesti liiga alla ning võimas mootor röögatas pärast künnise ületamist liiga kõrgete pööretega.

Mootori ja käigukasti kiitmise järel jõuab järg vedrustuseni. Hinnale vastavalt hea on ka see: mugavusseades täpne, trammis ja piisavalt mõnus isegi 20tolliste 45-profiiliga rehvidega, sportlikuks keeratuna lumekonarais külavahetee jaoks juba liigagi põrutav, kuid ka siis täiesti hääletu ja piisavalt pikakäiguline. Käänulist talveteed neelab X3 kiiresti ja lustlikult, kui ainult massiivne A-piilar teravas kurvis vaadet ei piiraks. Juhitavusele lõpliku hinnangu andmist segasid prooviauto pagana libedad lamell-Pirellid, kuid ka nendega ei tundnud juht end kordagi päris abitu reisija rollis. Nelikvedu paneb rõhu tagateljele, aidates muuhulgas ülejuhitavusega natuke kompenseerida tohutut, 12,1meetrist pöörderingi.

Nagu välismõõtmed lasevad aimata, siis ruumipuudust autos pole. Tülikavõitu on vaid tagaistmele ronimine, sest jalalaba tahab takerduda suure uksetasku taha, kuid istmel ruumi jätkub, osalt tänu seatava kaldega leenile. Pakiruumigi on küllaga (550–1600 liitrit) ning sõltumata mootorist jaksab X3 vedada 2,4tonnist haagist.

Juhikoht võlub aruka kompromissiga: sageli vajaminevad toimingud saab teha lülititega, harvem tarvilikud leiab puutetundliku ja terava pildiga ekraani vahendusel. Luksusautolik peenlihv kumab kõikjalt, alates lumesajuski veatult pikivahet pidavast kiirushoidikust, jätkates täiesti hääletult töötava kolmetsoonilise kliimaseadme ja Harman/Kardoni maheda saundiga ning lõpetades vastavalt välistemperatuurile ise sisselülituva istme- ja roolisoojendusega.

Kõige tipuks jäi üle ainult imestada X3 M40i kütusekulu üle. Raske nelikveoline auto kuukas isegi üsna rebiva sõidustiili puhul 360 hobujõudu arvestades kõigest mõõdukad 11–12 l / 100 km.

Elmar Ots

Avaldatud: 12.03.2018

Hinded

8 Kokku
6 Hind ja kulu
8 Disain
6 Varustus
8 Sõiduomadused
8 Kasutusomadused

Kokkuvõte

mootori hääl ja minek, vedrustus, viimistlus

suur pöördering, vaadet piirav A-piilar, käigukasti nüansid

Mõõtmed ja hind on paisumas ebamugavalt suureks, kuid kõik muu on väga hästi paigas.

Tehnilised andmed

Hind65 300 eurot
MootorR-6 otto, turbo, 2998 cm3
Võimsus265 kW (360 hj)
Pöördemoment500 Nm
Käigukast8 käiku, automaat
Maks. kiirus250 km/h
Kiirendus4,8 s
Kütusekulu10,8/6,7/8,2 l / 100 km
Hooldevälp-
Mõõtmed4708/1891/1676 mm
Garantii5 aastat või 200 000 km
Telgede vahe2864 mm
Tühimass1885 kg

Kommentaarid