Mitmes mõttes eriline Rexton

Praegu ainult ei mõõdus džiipe valmistav SsangYong on valis teinud auto, millesarnaseid leiab turul ainult paar üksikut.

Mitmes mõttes eriline Rexton

Kui palju oskate praegu toodetavaid seda tüüpi ja raamile ehitatud autosid nimetada? Toyota Land Cruiser? Ehk pakuksite veel mõnd Jeepi ja Mercedes-Benzi G-klassi? Ka hämmastavalt pikaealised Mitsubishi Pajero ja Suzuki Jimny on tegelikult veel müügil, ehkki viimane muidugi mitte seitsmekohalisena. Nüüd on siis üks sedasorti auto turul lisaks.

SsangYong jätkab julgelt, eristudes ka muus mõttes: nimi on sel nii ehk naa imelik, kuid disain käib samuti oma rada. Rexton ei aja samamoodi silmi pööritama nagu varasemad Rodiused, Actyonid ja muud imeloomad, aga euroopalikust stiilist ei saa samuti rääkida. Peaaegu viiemeetrisena ja 1,8meetrit kõrgena on Rexton kogukas, kastjas ning ühe iseloomulikuma joonena on selle küljed rattakoobaste kohal kandiliseks vormitud (muide, meenutavad väga moodsaid Ladasid).

Varustatult sääraste teadmistega vana kooli ehitusest ja nišitootja veidrustest, võiks sõitjateruumist oodata ehk lihtsaid materjale ja töömehelikku viimistlust või lihtsalt kiikse? Vale puha, ainus, mis eelarvamustele sajaprotsendiliselt vastab, on ruumikus. Meie proovisõiduauto oli viiekohaline, aga külgsuunas ja kõrguses oli selles ruumi tohutult, jalgadele lihtsalt palju ning 820liitrine pakiruum paras, et kas või terve bernhardiinipere kaasa võtta. Aga viimistluse ja materjalide kohta ei saa lasta kosta ühelgi kobinal, Rexton on luksuslike džiipide vääriline rivaal, kus plast on üldiselt pehme ja kangad-nahkpinnad maitsekad.

Rextoni hinnakiri on lihtne: selles on täpselt kolm rida. Esimeses seisab 30 000 eurot maksev manuaalkastiga baasmudel, teises 5000 eurot kallim automaatkasti ja luksusliku varustusega versioon, viimases lisavad kaks lisakohta samale autole veel 2000 eurot. Mainitud 5000 lisaeurot täiendavad varustust näiteks nahksisu ja elektriistmete, soojendusega rooli ja suurema ekraani võrra. Mõne ootamatu puuduse siiski leiab, näiteks ei ole Rextonil adaptiivset kiirushoidikut.

Oot, aga kuidas see hind kõlaski ... baasmudel maksab 30 000 eurot? Vaadates, millise koguse autot ja veel millise varustusega selle eest saab, on tegemist tõelise sooduspakkumisega, sest Land Cruiseri hinnad algavad 45 200 eurost (samuti manuaalkast!), vanurist Pajerol 44 000 eurost ja 30 000 eurot võite maksta juba ka enamiku kompaktsete linnadžiipide eest. Jah, eks Land Cruiseril on nimi ja hinda hoiab see kindlasti SsangYongist paremini, aga siiski on vahe üüratu!

Ootamatusi pakub Rexton veel. Kuidas võiks sõita üks raamil kõrge kliirensiga maastikuauto. Õõtsuvalt, et mitte öelda vedelalt? Rexton igal juhul mitte. See džiip on vastupidi lausa hämmastavalt jäik. Osaliselt siledal kiirteel toimunud proovisõidul tuli tunnustavalt noogutada, sest meil lubamatutel kiirustel liikus SsangYong sundimatu enesekindlusega. Kohalikele auklikele teedele jõudes kaebasid aga just tagumisel istmel sõitjad, et küll alles põrutab. Esireas on asi parem, kuid auto jäikuses pole kahtlust. Osaliselt leiab vabanduse registripassist: Rextoni kandevõime on üle tonni ja lubatud haagise mass meil 3000 kg (teistes riikides reeglina miskipärast 3500 kg), säärase koorma vedamiseks sobiv vedrustus ei saagi siidsujuv olla. Igal juhul soovitame loobuda lisavarustuse 20tollistest ratastest ja eelistada väiksemaid, millega sujub sõit ehk natuke paremini.

Ainsana valikusse kuuluv 2,2liitrine reasneljane diiselmootor on küllalt vaikne ja kuigi võimsust pole just ülearu, jagub seda piisavalt. Automaatkast töötab tähelepandamatult, nähtavus on kõrgelt kohalt ja läbi suurte akende hea, nii et kui just väga kitsastes oludes (ja auklikul teel) ei manööverda, on sõit mõnus. Küll ei maksa arvestada erilise ökonoomsusega. Tehas annab Rextoni kuluks 7–10 liitrit, meie nägime pigem paari liitri võrra suuremaid numbreid (maanteel küll suure kiirusega ja täiesti tuttuue autoga sõites).

Rextoni maastikuvõimekusest piisab tõenäoliselt küll ja veel: sel on lukustatav nelikvedu, aeglusti ja kliirens 22,4 cm. Varustusse kuulub ka rida elektroonilisi abimehi, kuigi tõsi, diferentsiaalilukke mitte.

Margus Pipar

Avaldatud: 05.03.2018

Hinded

7 Kokku
10 Hind ja kulu
7 Disain
8 Varustus
6 Sõiduomadused
7 Kasutusomadused

Kokkuvõte

hind, ruumikus, kandevõime

jäik vedrustus, kütusekulu, disain, maine

Suur, ruumikas ja tugev maastikuauto. Disain ja nimi ehk ei veetle, aga hind on seda parem!

Tehnilised andmed

Hind34 990 eurot
MootorR-4 diisel 2157 cm3
Võimsus133 kW (181 hj)
Pöördemoment420 Nm
Käigukast7 käiku, automaatne
Maks. kiirus185 km/h
Kiirendusteadmata
Kütusekulu10,2/6,9/8,1 l / 100 km
Hooldevälp-
Mõõtmed4850/1960/1825 mm
Garantii5 aastat
Telgede vahe2865 mm
Tühimass1825 kg

Kommentaarid