Jääteed

mina 3 nädalat tagasi
Saarte elanikele on jääteed olnud aastakümneid talvise elu üks osa. Nõuka ajal sõitsid jääteedel ka veoautod (Kolhidad, Zil'id, GAZid) ja jääteed olid kevaditi avatud kuni esimene auto läbi kukkus. Kuna jää laguneb esimesena kalda äärest, siis tähendas see tavaliselt vajumist kuni põlvini ulatuvasse vette, ei midagi ohtlikku. Väiksemate kaldaäärsete veeribade ületamiseks pandi isegi planke üle lahvanduse, et kõvemale jääle pääseda. Sõiduautot kannatab edukalt juba 7cm jää (kevadine jää on muredam, siis peaks paksem olema). Kõike seda arvestades ei mäleta ma et ametlikel jääteedel mingeid märkimisväärseid õnnetusi oleks olnud. Seda veidram on nüüd lugeda jääteedel käitumise reegleid - ajapiirangud on veel mõistetavad (kui tee on kadakatega tähistatud ja sisse lükatud), aga mis on selle 2 min intervalli mõte? See tähendab ju et peale saab 30 autot tunnis ainult - see on kaduvväike number arvestades jäätee potentsiaalsete kasutajate arvu. Lisame juurde veel et nad teevad tee ainult 24cm paksuse jääga - see on absurdne tugevusvaru, milleks sihuke ettevaatus? Millal viimati mingi õnnetus juhtus ametlikul jääteel et selline tobe reegel peab olema? Jää on ju veest ca 10% kergem, ehk siis 24cm puhul piisab sõiduauto vee peal hoidmiseks 10x10m jääpanga ujuvusest. Aga lausjää puhul ei ole isegi ujuvus see mis siin rolli loob vaid jää monoliitsus, st ta on nagu kate mis toetub veepinnale. Isegi lõhede kohas ei ole asi ohtlik sest kolmes suunas on tal ühendus olemas.
. 3 nädalat tagasi
Jää all tekib auto liikumise tõttu veelaine, mis mõjub ka jääle ning et vältida võimalus, et üks auto läbi vajub ning teine kohe tema sabas samamoodi, ongi 2 min piirang ja muidugi kindlad kiiruspiirangud. Reaalsuses seda vist keegi eriti ei hoia, sest jää peal kiputakse ikka teise p.rse kinni sõitma. Teatud jää paksus on vajalik selleks, et olla kindlad jää kandevõimes ja välistada igasugu õnnetused, kus vastutab siiski jäätee tegija ehk maanteeamet. Kui ka juhtub mingi õnnetus, siis kujutad ehk ise ette, missugune kaagutamine kõikjal lahti läheb, esimesena muidugi kõiketeadjate netikommentaatorite poolt. See, et vanasti olid stiihilise tekkega jääteed, ei tähenda seda, et täna peaks nii olema. Läbi jää vajunud ullikestest loeme igal aastal ajakirjandusest ja vahel loeme ka laipu kokku. Aga keegi ei keela sinul teha oma rada sinna jää peale ja sõita seni, kuni kevadel kalda ääres või mere keskel läbi vajud. Paraku siis kisad kohe päästeameti suunas, et tulge aidake.
Teadja mees 2 nädalat 5 päeva tagasi
Sa võibolla ei mäleta lihtsalt neid õnnetusi ja kui neid juhtus, kui palju seda infot sinuni jõudis?
Vaata, mis praegu uudistes on, alatasa mõni auto vajub läbi jää, kes läks rallitama kohta, kuhu ei tohtinud.
Jaz 2 nädalat 5 päeva tagasi
Nõuka-ajal olid jääteed täpselt nagu praegugi ametlikud ja mitteametlikud. Ametlik avati alati tunduvalt hiljem kui mitteametlik, ei ole üldse endas kindel kas tol ajal ametlikku rada pidi sõitnud olen või mitte. Jääteede loojateks olid eelkõige (nagu praegugi) kalurid ja loomapidajad kel näiteks karja/heinamaad laidudel ja vaja suvine hein ära tuua või aeda parandada, samuti jahimehed - suviti hoiti laidudel lambaid ja tallesid murdvad loomad notiti talijahi käigus maha. Ja samas seltskonnas siis kõik meretaguse maatüki peal kinnisvara omajad, matkajad-fotograafid jne. Suurimad jääteede tegijad olid kolhoosid ja teised tolleaegsed asutused, neil oli oma huvi üle jää saada. Reeglina tegutsesid ses ametis kalurikolhooside rannakalurid, üks osa oli töö ehk talvine jääalune kalapüük ja teine osa siis ühendus saarelt mandrile või vastupidi. Aga esimesed teed on olnud alati ikka väikelaiult suuremale saarele, lihtsalt jää tekib sinna esimesena kui siseveekogusid mite arvestada.
ints 2 nädalat 4 päeva tagasi
Sõitsin täna nii Noarootsi kui Vormsi jääteed (Vormsile läksin pika jäätee järjekorra tõttu praamiga, tagasi mööda jääd). Sel ajal kui mina järjekorras olin ja jääl sõitsin, paistis et sellest 250m vahest peeti suhtkoht hästi kinni ilma igasuguse reguleerijata või foorita. Ma ei märganud kaldal ka mingit märget selle 2 minuti kohta, küll aga oli seal kiiruste kohta märk ja selle 250m vahe kohta. Lehest olen jah lugenud seda 2 min juttu ka, aga arvestades mis massid täna näiteks Vormsile läksid, siis 30 autot tunnis poleks nõudlust kuidagi rahuldanud.
:( 2 nädalat 4 päeva tagasi
Mitu kilomeetrit neljarealist maanteed igal aastal jääle märgitakse? Eestis on neist teedest tehtud tasuta atraktsioon, igal pool maailmas, kus mööda jääd liiklemine on talvel ainus võimalus, seda ka kasutatakse. Kaugemal käinud, kas sellest ka mujal maailmas niipalju kära tehakse?
Lärri 2 nädalat 4 päeva tagasi
Olge õnnelikud, et üldse veel EEstis jääteel sõita tohib. Kohe avastab mõni lumehelbeke, et tee on ju täiesti soolatamata ja libe ja siis ongi kõik.
Jaz 2 nädalat 3 päeva tagasi
Viimati kui Hiiumaale jäätee viis (ametlik) kohtasin seal hispaanlasi kes olid enda väitel tulnud justnimelt jääteed vaatama-kogema. Nu vast oli ikka muud asja ka siiakanti, ei tea. Aga külajutt oli et mingi turismifirma olla sellise äriga suisa tegelenud (lõunapoolset rahvast siia jääle rallima vedanud). Jääte jääteeks, eks neid ole igalpool kus looduslikud tingimused võimaldavad, meil lihtsalt oli lisaks tiitel "euroopa pikim".
. 2 nädalat 3 päeva tagasi
Küll ikka suudetakse soga produtseerida.
Eesti jääteed vilistavad tavapärastele turvareeglitele
reisile.postimees.ee/4430763/mainekas-briti-valjaanne-eesti-jaateed-vilistavad-tavaparastele-turvareeglitele

Ainult et arusaamatuks jäi, mis osas siis turvareeglitele vilistatakse. Lahtine turvavöö?
Vanaisa 2 nädalat tagasi
Triigi-Tärkma avati ka (Saaremaa-Hiiumaa).
:( 2 nädalat tagasi
Suurem probleem, kui ohutus- ja turvanõuded saartevahelisel jääteel on küsimus, kuhu kadus kaubandusvõrgust rahva poolt palavalt armastatud Nestle jäätee.
:) 2 nädalat tagasi
Kõik joodi ära.
ints 1 nädal 6 päeva tagasi
Saarte Hääle paberlehes oli täna retronupuke 1935 aastast: Suure Väina jääteel oli läbi jää vajunud veoauto tonnise kommikoormaga. Tegu oli ametliku jääteega, jää paksus oli 9cm. Peale seda tekkis arutelu et peaks tagama kogu trassi ulatuses jää paksuse 15cm. Meenutame et täna on nõue 24cm ja tee avatud ainult sõiduautodele, lisaks igasugu kiiruse ja vahemaapiirangud... Kui seda paksuse nõuet veidi mõistlikumaks leevendada (15-20cm), siis oleks ilmselt jääteesid 2x tihedamini kui neid praegu on.
ints 1 nädal 6 päeva tagasi
Üldse - Autoleht võiks mõne vana autojuhi käest lugusid korjata, saaks päris häid artikleid. Mul isa on rääkinud kuidas ta järelhaagisega Ziliga koormaga öösel on üle jää käinud, keset väina kinni jäänud ja siis imetlenud kuidas eemalt praamitee pealt vett jää peale ajab ja see veepiir autole lähemale hiilib. Vaja oli hommikul atlandile minevale laevale kraami viia ja käsk oli iga hinna eest üle minna. Resijatevedu käis üle väina UAZ kaubikuga, kohati üle aukliku jää, nii et vesi peksis vastu autopõhja - sellega meenub kohe hiljutine Manilaiu õnnetus. Praamid istusid vahel mitu päeva jää sees kinni, inimesed käisid jalgsi üle jää Virtsus sööklas aega veetmas ja jalutasid pärast praamile tagasi. Neid lugusid on oi kui palju :)
Alik 1 nädal 6 päeva tagasi
. 1 nädal 6 päeva tagasi
Lollide jaoks pole miski piisav. Eestimaine autojuht ei hooli mingitest reeglitest.
Aulemb 1 nädal 6 päeva tagasi
Huvitav mõttekäik - kui jääteed on mõeldud autodele, ja nüüd sõitsid autod jäätee katki, siis kelle või mille jaoks see jäätee üldse on?
. 1 nädal 5 päeva tagasi
Loll lõhub kuvalda ka ära, asi siis see jäätee mõraseks sõita pole. Aulemb muidugi aru ei saa, et jääteel omad reeglid.
Vanaisa 1 nädal 5 päeva tagasi
Oi neid lugusid on hullult palju... üks taat sai oma (autobaasi oma tegelikult) GAZ-51ga tehnohoolduse km-d täis, keeras Rukkirahu taga teelt kõrvale ja vahetas õli ära, keset jääd. Teine sell sai sarnase käsu nagu ülal räägitud, koorem homseks Tallinna viia vaja. Nu sattus natuke jooma semudega ja kui kainemaks sai juba pime väljas. Pani ikka ajama, Sarvelt (Hiiumaa, Heltermaa sadama lähedal küla) mandri poole minema. Piirivalve oli tollal veel ja öösel muidugi sõita ei tohtinud, no algul siis läks ilma tuledeta. Mõtles et vaatan, praamitee vasakul siis kõik ok. Sõitis ja sõitis, no ei tule Rukkirahu majaka tuli vastu... Aga laevatee kenasti vasakul ikka sõitis edasi. Äkki tuled paremal näha - pööras sinna, lähimasse talusse sisse, tere kus olen?. Muhus... Mingi laev oli läbi väina tulnud, enam-vähem sama marsruut mida nüüd praamid tegid, nii oligi laevatee vasakul kuni Muhuni välja:-)
Enda mälestused - tulime Saaremaalt Hiiumaale no seal jäätee lühike. Autojuht ütles et teeme pulli, pani gaasi põhja ja lasi rooli lahti, imeilus jää oli sel aastal. Tiirutasime-pöörutasime kuni ühel daamil paha hakkas, jäime seisma. Hämarik oli ka peal juba, kuni daam taastus läks üsna pimedaks. Kus pool Saaremaa, kus Hiiumaa? Ei tea... no üks auto tuli, peatasime kinni, tere, kuhu lähed. Saaremaale. No selge, me siis läheme teisele poole:-)
Tulime kord võistlustelt Lõuna-Eestist, praam oli jääs kinni ja ei tea millal jõuab aga koju tahaks. Läksime siis jälle üle Saaremaa, hakkasime Triigist jääle minema, seal Nõuka piirivalve ees. Kontrollib meie passid-õpilaspiletid ära, küsib kuhu sõidate? No tee läheb ju ainult Hiiumaale... Üks lõuapoolik, nüüdne võrkpallitreener ütles, Gotlandile lähme. Piirivalvur vaatas-küsis et mis koht see on? See on üks saar, siinsamas üle mere. Käis putkas ülemuselt küsimas et kas Gotlandile võivad sõita - sõitku aga:-) Sellised teadmised siis geograafiast, igatahes oli meil ametlik luba raudse eesriide taha sõita:-) Nojah, peaks vist hakkama jah neid lugusid üles kirjutama:-)
Aulemb 1 nädal 5 päeva tagasi
Aulemb saab väga hästi aru reeglitest, nii jäätee kui muu tee osas.
Seega kordan fakti, et autod ei saa mitte kuidagi olla süüdi jäätee lõhkumiseks.

Lisa postitus


© auto24 AS. Ajakirja Autoleht kodulehel www.autoleht.ee avaldatud tekstide ja fotode kopeerimine ja kasutamine ükskõik millisel viisil on keelatud ilma väljaandja kirjaliku loata. Kõik õigused kaitstud.